Pokaz filmu UWOLNIĆ PORÓD

?UWOLNIĆ PORÓD? ? ŚWIATOWA PREMIERA FILMU, KTÓRY DA POCZĄTEK ?REWOLUCJI MATEK?.

Zapraszamy na pokaz filmu w Łodzi. Pokaz odbędzie się w oryginalnym miejscu – wobszernej poczekalni prywatnej praktyki stomatologicznej  www.stomatologiaBEZprzemocy.pl na ulicy Wysockiego 17 w dniu 10.11. i 11.11.2012 2012 o godz. 17:00. Pokaz trwa godzinę. Potem przewidziana jest dyskusja. Liczba miejsc na każde spotkanie to 30 (20 krzeseł zapewnione i 10 miejsc wejście z krzesłem 😉 ). Zapisy przez FaceBook (https://www.facebook.com/stomatologiaBEZprzemocy?ref=hl#!/events/373586439396990/?context=create).

?Uwolnić poród? (Freedom for Birth) to 60-minutowy film, w którym występują czołowi eksperci dziedziny położnictwa oraz prawnicy z wielu krajów zajmujący się prawami człowieka. Wszyscy on wzywają do przeprowadzenia radykalnej zmiany w systemach opieki okołoporodowej na całym świecie. Hermine Hayes-Klein, amerykańska prawniczka i organizatorka tegorocznej konferencji w Hadze pt. ?Prawa człowieka w porodzie? mówi: ?Sposób, w jaki w wielu krajach na całym świecie podchodzi się do porodu jest wielce problematyczny. Miliony ciężarnych wpycha się do szpitali, kładzie na plecach i rozcina. Ich porody są poddawane niepotrzebnym farmaceutycznym i chirurgicznym interwencjom, które, jak same przyznają osoby sprawujące opiekę nad kobietami, są wykonywane z powodów finansowych lub dla wygody personelu. Kobiety na całym świecie zaczynają być świadome tego, że poród nie musi taki wyglądać, a nawet nie powinien. Brak szacunku i nadużycia są niepotrzebną ceną płaconą za poczucie bezpieczeństwa.

Nakręcony przez parę brytyjskich filmowców Toni Harman i Alexa Wakeforda film pt. ?Uwolnić poród? opowiada historię węgierskiej położnej Agnes Gereb, która została aresztowana pod zarzutem towarzyszenia kobietom w porodach domowych. Jedna z matek, której  Gereb asystowała w domu, postanowiła zająć stanowisko w tej sprawie.

Będąc w ciąży z drugim dzieckiem, Anna Ternovsky pozwała Węgry jako państwo do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i wygrała sprawę, którą można uznać za kamień milowy w walce o wolność porodu na całym świecie.

Toni Harman, twórczyni filmu, mówi: ?Wygrana sprawa między Ternovsky a Węgrami, która toczyła się w Europejskim Trybunale Praw Człowieka oznacza, że teraz każda rodząca w Europie kobieta ma prawo do decydowania jak i gdzie będzie rodzić. Oznacza to również, że jeśli jakakolwiek kobieta na świecie uzna, że jej wybory dotyczące porodu nie były szanowane i wspierane, może powołać się na przynależne jej prawa. Mamy nadzieję, że razem z premierą filmu ?Uwolnić poród? kobiety staną się ich bardziej świadome. Nasz film zatem może być iskrą, która wywoła rewolucję w opiece okołoporodowej na całym świecie. My nazywamy to ?rewolucją matek?.

Cathy Warwick, dyrektorka Królewskiej Szkoły Położnych w Wielkiej Brytanii (RCM) mówi: ?Prawo do bezpiecznego porodu powinno być dla kobiet podstawowym prawem. Niestety w przypadku wielu, wielu milionów kobiet i ich dzieci tak się nie dzieje. Na świecie jest rozpaczliwie mało osób, które pomagają w zapewnieniu i ochronie tego prawa ? są to położne. Istnieje zatem realna potrzeba aby liderzy państw, zainwestowali w rozwój położnictwa w ich krajach. Mam nadzieję, że pokazy tego filmu – który RCM również wspiera organizowanym przez siebie pokazem –  przyczynią się do stworzenia profesjonalnej opieki okołoporodowej do której kobiety nie mają teraz dostępu.?

Lesley Page, prezeska RCM dodaje: ?Zbyt dużo kobiet na całym świecie umiera lub poważnie cierpi z powodu braku wykwalifikowanej opieki medycznej. Nie można tego akceptować. Dlatego wzywam wszystkie rządy państw na całym świecie, aby dały kobietom prawo i łatwy dostęp do bezpiecznej opieki na czas ciąży i porodu.?

Pani Hayes-Klein konkluduje: ?Uwolnić poród? jest inspiracją do zmiany systemu. Poród zmieni się, kiedy kobiety zdadzą sobie sprawę że mają prawo profesjonalnej opieki okołoporodowej i to prawo zaczną egzekwować. Poród zmieni się, kiedy sprzeciwią się nadużyciom, z powodu których tak wiele z nich cierpi i powiedzą: Nigdy więcej!.?

Premiera filmu ?Uwolnić poród? odbyła w Fundacji Rodzić po Ludzku 20 września.

Informacje dodatkowe

Więcej informacji o filmie znaleźć można na stronie www.freedomforbirth.com.

Toni Harman i Alex Wakeford to para filmowców, twórcy światowego projektu który nazwali ?One world birth?. Jego celem jest tworzenie filmów o charakterze edukacyjnym, w których głównymi postaciami są uznani światowi eksperci. Informacje o projekcie na stronie www.oneworldbirth.net.

?Uwolnić poród? to ich trzeci film dokumentalny. Do nakręcenia tych filmów zainspirowało ich własne doświadczenie porodowe. Kaskada interwencji doprowadziła w ich przypadku do nieplanowego cesarskiego cięcia. Dziś ich córka ma cztery lata.

Więcej informacji na temat sprawy Agnes Gereb (historia aresztowania i możliwość podpisania petycji) na stronie www.freeagnesgereb.com